Miért fontos az önismeret fejlesztés?
A legtöbben előbb vagy utóbb felismerjük, hogy muszáj energiát fektetni a saját fejlődésünkbe. Ahhoz, hogy megoldásokat találjunk a problémáinkra változtatnunk kell és ehhez segítséget keresünk. A változás kulcsa a mélyebb önismeret, amely az a képesség, aminek a segítségével tisztán és objektíven láthatod magad.
Tegyük tudatossá az önismeret fejlesztést
Az önismeretedet tudatosan fejlesztheted, ami nagyon fontos, hiszen az életünk minden területét meghatározza. Motiváció, hatékonyság, siker, mindezek nem tudnak működni az életünkben önismeret hiányában.
Ahhoz, hogy saját döntéseket hozz, célokat kell kitűzned. Ellenkező esetben a mások jóváhagyására fogsz várni. Azt fogod tenni, amit mások elvárnak tőled és nem azt, ami neked jó. Egy önmagát nem ismerő ember mindig a mások dicséretére vár és kerüli a konfliktust. Mások érdekeit a sajátja elé helyezi és nem képes nemet mondani.
Konfliktuskerülés és önismeret
Önmagában a tény, hogy kerülöd a konfliktust nem baj. Akkor válik problémává amikor a belső értékeiddel nem egyező környezet kiszolgálójává válsz. Ilyenkor válaszút elé kerülsz: elindulsz az önismeret útján vagy benne maradsz a megalkuvó helyzetben. Az egónk védelmében önmagunknak hazudunk a legtöbbet. Mindenkinek van önmagáról alkotott képe, amelyet magának épített fel, elsősorban környezete visszajelzései alapján. Ha olyan jelzést kapunk, ami ennek ellentmond, akkor elkezdjük a körülményeket és másokat hibáztatni, az énképünk sértetlensége érdekében.
A kineziológia is segíthet
Ha elégedetlen vagy a jelenlegi helyzeteddel és valami másra vágysz akkor már csak a megoldást kell megtalálnod, ami lehet akár kineziológiai kezelés is. A legtöbb korlátozó mintát a családunkból hozzuk. Ezek felismerésével és feloldásával jelentősen fejlődhet az önismeretünk és az önbizalmunk.
Jobb, tudatosabb döntéseket hozva, önazonos döntések születnek. Ha ismered magad és vannak saját céljaid akkor tudsz majd nemet mondani másoknak és ha ez konfliktussal jár azt is fel tudod vállalni.
Önismeret- önelfogadás – mások elfogadása
Az önismerti út nem mindig kényelmes. Mindenkinek vannak kevésbé jó tulajdonságai. Ettől nem rossz ember, csak ember. Az önismeret megtanít felismerni a jó és a kevésbé jó tulajdonságainkat is. Ha a saját önismeretünk mélyül már nem akarunk majd mindenkit megváltoztatni.
Az érzelmi intelligencia
Az érzelmi intelligencia a képességek olyan csokra, amely lehetővé teszi, hogy felismerd és irányítsd a saját magad és a mások érzéseit. A segítségével könnyebben eléred a céljaidat és a kapcsolataid is stabilabbá válhatnak.
Önismeret fejlesztés
Az agyunk egyszerűsít, folyamatosan keresi, hogyan tehetné a számunkra könnyebbé a létezést. Szokásokat, rutinokat alakít ki a kényelmesebb élethez. Hátra dőlsz, bekapcsolod a robotpilótát és gondolkodás nélkül éled a mindennapokat. Ezzel csak az a gond, hogy megfeledkezhetsz a kézi vezérlésről.
Adj teret magadnak!
A valóság esetenként ütközik az önmagunkról alkotott képünkkel. Robotpilóta üzemmódban gondolhatod azt, hogy te csupán a körülmények áldozata vagy. Ha képes vagy ignorálni a figyelemeltereléseket akkor szembe nézhetsz magaddal és sok mindent felismerhetsz. Sorselemzés is segíthet az életfeladataid felismerésében.
Egy tulajdonsággal, amit felismertél az csupán felszín. Ilyenkor érdemes mélyebbre ásni, felderíteni a mélyben lapuló okokat.
Például: mindent mindig halogatsz.
- Miért halogatsz?
- Mert nem tudod megoldani az aktuális feladatot?
- Miért nem tudod jól megoldani a feladatokat?
- Mert nem érdekesek a számodra.
- Miért nem érdekesek?
- Mert nem érzed a magadénak a feladat célját és úgy gondolod felesleges elvégezni.
Előfordulhat, hogy azért nem érzed a magadénak a feladatot mert nem áll összhangban az értékrendeddel. Előfordulhat, hogy a negatívnak értékelt tulajdonság természetes reakció. Az önismeretünk fejleszthető az alábbi gyakorlattal:
Írd le néhány tulajdonságodat:
- Őszinte vagyok
- Megbízható vagyok
- Jó barát vagyok
Ugyanezeket a tulajdonságokat írd le létige nélkül és kiegészítve a tulajdonság valóságalapját bizonyító konkrétummal.
- A héten csak egyszer ferdítettem a valóságot, az is kegyes hazugság volt egy ismerősnek, hogy megbántás nélkül elköszönhessek tőle.
- Minden ígéretemet be tudtam tartani ebben a hónapban.
- Az elmúlt hetekben az egyik barátomnak segítettem költözni.
Amit teszel hitelesebben fejezi ki milyen vagy valójában, mint amit gondolsz magadról. A gyakorlat remek módja önmagad mélyebb megismeréséhez.
Egy külső nézőpont mindig jól jön
Minél mélyebbre ásunk önmagunk mélyebb megismerésében, annál több dolog derülhet ki, amelyek között bizonyára olyanok is lesznek amire nem lehet büszkének lenni.
Az önismeret fejlesztés hasznos, de nem oldja meg minden problémánkat. A védelmi mechanizmusaink egy idő után önmagunk megismerésének korlátjaivá válhatnak, ezért jól jön a külső szemlélő véleménye. Ez lehet például kineziológus szakember, de a környezetedben élőktől is kérhetsz visszajelzést.
Az önismeretet hajlamosak vagyunk természetesnek venni, mert hát ki ismerne jobban engem, mint én saját magamat. A gyakorlatban tudatos és esetenként fájdalmas munka a személyiségünk mélyére ásni. Folyamatosan változunk, ezért érdemes ezzel a témával folyamatosan foglalkozni, nem egyszer elvégzendő aztán örökre kipipálható feladat. Az önismeret nagyon fontos képességünk. A segítségével nem csak azt tudjuk meg kik vagyunk most, hanem arra is ráláthatunk kivé válhatunk.